„За Апостолом Томом по Путу свиле“ – мисионарско путовање оца Данила Сисојева и његове групе мисионара у Киргизију – I део
18. јула са мисионарског (противсекташког) путовања по Киргизији вратио се отац Данил Сисојев са својом екипом уличних мисионара, о којима смо већ писали. Заједно са њима у Киргизији је боравио и наш дописник, Екатерина Степанова. Подробни опис путовања читајте у наставку, у тексту „Стопама Апостола Томе: мисионари у Киргизији“, а сада Вам предлажемо да погледате фоторепортажу.
* * * * *
По предању крајем првог века Свети Апостол Тома је ишао по великом путу свиле из Палестине у Индију, који је пролазио и по територији данашње Киргизије. У Бишкеку се до данас једна улица зове Жибек-Жолу – што у преводу са киргизијског језика значи – пут свиле. Сада се у тој улици гради катедрални васкресењски храм – један од два православна храма за целу милионску престоницу.
Заједно са оцем Данилом у Бишкек је дошло 6 мисионара из Москве, који су завршили курс „Уличних мисионара“ при храму Светог Апостола Томе на Кантемировској.
Пут је био са благословом митрополита Владимира, управљајућег архијереја ташкентске и средњеазијске епархије, али са једним условом – епископ је молио оца Данила да не ступа у расправе са муслиманима. Зато су мисионари све своје напоре усмерили на дијалог са секташима, којих у Средњој Азији има веома много.
Данас је у Киргизији регистровано 2400 религиозних организација од којих су 43 православни храмови, 800 џамија а све остало су – секте.
Првих неколико дана мисионари су провели у Бишкеку а затим су се поделили по групама и путовали по регионима: Ош, Џалал Абад, Каракол и Чопон Ата.
За десет дана пута мисионари су боравили на више од 30 сабрања протестаната разних струја, проповедали на обласном конгресу Јеховиних сведока, провели у епархијалној конференцијској сали две тросатне лекције о Богу и о Цркви, дискутовали са бахајама и представницима цркве Исуса Христа под покровитељством „помазаника и апостола“ Василија Кузина (веома раширена секта у Средњој Азији – око 30 хиљада следбеника), а такође и сусретали са људима који су већ напустили секте.
Отац Данил Сисојев и његови мисионари на улици Жибек Жолу – што у преводу са киргизијског значи – пут свиле.
На територији васкресењског храма. Отац Данил разговара са члановима локалне православне омладинске организације „Грани“.
Отац Данил показује и објашњава киргизијском духовништву „Основе мисионарске концепције РПЦ“
Улични мисионари бавили су се својим омиљеним послом – изашли су на улице Бишкека да би делили позив на лекције оца Данила Сисојева. Улице са ископаним јарковима су нам биле некако необичне.
У центру Бишкека.
Улаз на пијацу Бишкека.
Најлакше је било делити позиве на најмногољуднијем месту – на пијаци.
На лекцију оца Данила дошло је око 250 људи.
Православним Киргизима отац Данил Сисојев говори о Богу и Цркви
Православни катихизис Светог Митрополита Филарета, одштампан за новац мисионара у новинском формату, након што су мисионари открили да је неопходан за изучавање Православља. Литературе у Киргизији практично нема. Ти материјали треба да помогну локалном свештенству у просвећивању верних.
Пут је био анти-секташки и зато су мисионари комуницирали не само са истовернима. Мисионари су дошли на локални конгрес Јеховиних сведока у Бишкеку. На конгресу је било око 2000 рускоговорећих становника Киргизије.
Иступају старешине Јеховиних сведока.
Отац Данил је у раси дошао на конгрес и објашњава учесницима у чему су заблуде Сведока.
Учесници одлазе након конгреса. Жене у киргизијским националним ношњама.
Мисионари су разговарали са људима који су излазили са конгреса. Узајамно разумевање је отежано јер ког саговорник постоје различити преводи Библије: код православних је синодални, а код секташа – свој, такозвани, превод новог света.
Сваки дан су били сусрети по домовима: мисионари су долазили до секташа или су секташи долазили до мисионара.
Првих некололико дана мисионари су провели у Бишкеку, затим су се поделили на групе и отишли по регионима. Свештеници са картом одређују даљу маршуту.
Чак и у путу мисионари су проповедали.
Град Ош, џамија.
Свештеник Виктор Реимган, мисионари и Киргиз.
Речица у граду Ош, локални „Јордан“, где одлазе локални православни на Крштење.
Мисионари посећују протестантске заједнице.
Православни и лутерани пореде своје Символе Вере.
Расправа са лутераном, већ три сата траје.
Мирно поразговарали са тумачима Курана.
Киргизи на коњима.
Колибе у планинама. На 3000 метара надморске висине.
У колиби.
У то време друга група је проповедала на језеру Исик – Кул.
Рубрика: Из искуства мисионара, Православље у..., Савремена мисија Цркве, Христови мисионари