А како је веровао Свети Јован Кронштатски, из какве вере је проистицала његова мисија?
На празник Светог Јована Кронштатског предлажемо да се упознате са два детаља: из његовог живота и његовог дневника који показују какав је он заправо био, каква је била његова вера у могућност спасења ван Цркве и какав је он као мисионар био. Упркос дрској и безочној лажи коју данас о њему шире модернисти у нашој Цркви, да је тобож он признавао спасење и ван Цркве, у другим религијама (на основу истргнутог детаља стављеног ван контекста из његовог Житија) можете и сами да се уверите како је веровао и како је, на основу своје вере, живео и делао.
Зашто би се неко уопште трудио на мисији, ако спасења има и ван Цркве? И ово није реторичка дилема, погледајте само савремене модернисте (и у нашој СПЦ) – ко је од њих прстом мрднуо за људе који су ван Цркве? А и зашто би, ако по њима спасења има свуда, и они га деле шаком и капом…
* * *
„„Ако се ко не роди водом и Духом, не може ући у Царство Божије (Јн.3:5): муслимани неће ући, Јевреји, идолопоклоници, јеретици неће ући, секташи неће ући, блудници, прељубници, лихвари и други нечестивци неће ући и Царства Божијег неће наследити. Само се истинском вером у Христа и у Цркву Његову спасавамо и делима љубави.“ (Свети Јован Кронштатски, Дневник. Т. 1. Твер, 2005, стр. 298.)
https://svetosavlje.org/van-crkve-nema-spasenja/16/
„…За њега говоре да је, док је био у семинарији, желео да оде као мисионар у Кину, али га је Господ послао у Кронштат на служење. Ипак, он се живо интересовао за православне мисије у другим земљама, молио се за њих и делатно их подржавао материјалним средствима. Својевремено сам, изучавајући историју спољашњих мисија, свуда наилазио на трагове учешћа Светог Јована. Ако се говорило о мисијама у Кини, Кореји, Јапану или о првом православном храму у Јужној Америци или у Немачкој – свуда се чувају одежде и друге неопходне ствари за нове храмове које је слао Свети Јован“ (Свештеник Георгије Максимов, Последња Заповест, Чувари, 2016.)
Рубрика: Из искуства мисионара