Мисионарски записи… Претеча молитве (IX део) – Протојереј Андреј Ткачев
У Библији постоје књиге које ни једном не помињу и не називају Бога. То је „Есфира“ и најдрагоценији камен у библијском венцу – Песма над песмама. Та чињеница веома много говори и посебно, о томе да је и Бога могуће проповедати и тајне откривати, и од пропасти спасавати вером, намерно не називајући ствари својим именом.
Западни прилаз: визир подигнут, тачке изнад „i“ су одвојене, акценат је на пуном усвајању информације.
Источни прилаз је прича-. Говоримо о зрну и риби, имамо у виду Царство Небеско. Као прво, светови се узајамно проничу. Схвативши једно, осетићеш друго. Друго, сви чују, али схватају само они који осим обичних ушију имају и срце које слуша. Бисер се не баца пред свиње.
Реч о вери је неопходна. Али постоји и невербална проповед. Зар звоно не благовести? Благовести и то како смирено! Име Божије није названо, а душу су позвали да се моли! Зар птице које ујутро почињу да певају, не служе птичју полуноћницу? Па и цела природа – зар је то нешто другачије него непрестани шапат о Творцу који показује прстом на Њега?
Шмеман је у „Дневнику“ писао да богословље треба да иде раме уз раме са песницима и философима, а ми смо се , уместо тога, спријатељили са кабинетском науком. Тамо где научник пише пространи увод, затим шири тему на сто страна, формулише важне закључке и додаје на крају извор о коришћеној литератури, песник говори за један минут. Унутрашње се песник није трудио мање од научника, али их је он сакрио и просто дао резултат. За физику је бољи први пут. За богословље – други. Сем тога, савремена наука и смишљена производња нису били свуда и нису били увек. А поезија јесте свуда и увек где и човек. Еванђеље треба да буде објављено свим људима – значи да нам је поезија важнија и ближа.
И уопште није обавезно писати стихове о Богу. Супротно, боље је не писати о Њему отворено, већ писати так ода се пожели да се научи песма и често понавља у усамљености. Такво дело је – претходник молитве.
http://www.pravoslavie.ru/put/35670.htm
Рубрика: Uncategorized